Principals
Anna Zharova
People’s artist of Russia
Laureate of “Golden Mask” National theatre award
Laureate and diploma winner of international competitions
Finished the Novosibirsk state choreographic school (1997)
Anna Zharova is with the company of the Novosibirsk state opera and ballet theatre since 1997. She performed the following parts on the state of the theatre: Masha, Sugar Plum Fairy (“The Nutcracker” by Tchaikovsky, choreography by Ivanov, Vainonen, Vikharev); Princess Aurora, Diamond Fairy (“Sleeping Beauty” by Tchaikovsky, choreography by Petipa, as revised by Sergeev); Shirin (“A Legend of love” by Melikov, choreography by Grigorovich); Soloist (“Sonata”, music by Scarlatti, choreography by Simonov); Soloist A. (“The Symphony for dot matrix printers” with music by Mozart, User, choreography by Miroshnichenko); Soloist (“Roads of love” with music by Weill, Cosma, Poulenc, choreography by Miroshnichenko); Ballerina (“Petrushka” by Stravinsky, choreography by Fokine); Soloist (“Russian seasons” with music by Desyatnikov, choreography by Sigalova, world premiere); Soloist (“Serenade” with music by Tchaikovsky, choreography by Balanchine); Soloist (“Pas de deux by Tchaikovsky” with music by Tchaikovsky, choreography by Balanchine); Soloist (“Who cares?” with music by Gershwin, choreography by Balanchine); Soloist (“Immortal Beloved” with music by Glass, choreography by Liang, world premiere); Soloist (“Walpurgis Night” from “Faust” opera by Gounod, choreography by Simonov).
She toured with Theatre Company in Spain, Portugal, Japan, Egypt, Thailand, China, Italy, France, South Korea and Kazakhstan; participated in international projects in South Korea and Finland.
2013 Opening of experimental Ballet School of Anna Zharova “Firebird”.
2014 Graduated from the Siberian Institute of Management, a branch of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration on a speciality “Personnel Management”.
Anna Zharova was a member of 2012-2013 season award panel at the “Golden Mask” National theatre award.
- Odette — Odile. “Swan Lake” by Tchaikovsky ( Choreography by Ivanov, Petipa, revised by Sergeev).
- Masha, Sugar Plum Fairy (“The Nutcracker” by Tchaikovsky, choreography by Ivanov, Vainonen, Vikharev).
- Princess Aurora, Diamond Fairy (“Sleeping Beauty” by Tchaikovsky, choreography by Petipa, as revised by Sergeev).
- Phrygia. “Spartacus” by Khachaturian (Choreography by Grigorovich, Kovtun).
- Giselle. “Giselle” by Adan (Choreography by Coralli, Perrot, Petipa ).
- Shirin (“A Legend of love” by Melikov, choreography by Grigorovich).
- Gulnara. “Le Corsaire” by Adan (choreography by Petipa, Gusev).
- Soloist (“Sonata”, music by Scarlatti, choreography by Simonov).
- Soloist (“The Symphony for dot matrix printers” with music by Mozart, User, choreography by Miroshnichenko).
- Svanilda. “Coppelia” by L. Delibes(choreography by Petipa) “Goldem Mask” National theatre award (2002).
- Soloist (“Roads of love” with music by Weill, Cosma, Poulenc, choreography by Miroshnichenko).
- Kitri. “Don Quixote” by Minkus (Choreography by Petipa, Gorsky).
- Ballerina (“Petrushka” by Stravinsky, choreography by Fokine).
- Pimpinella. – “Pulcinella” by Stravinsky (choreography by Simonov).
- Soloist (“Russian seasons” with music by Desyatnikov, choreography by Sigalova, World premiere).
- Cinderella. – “Cinderella” by Prokofiev (choreography by Simonov).
- Nikia, Gamzatti. “La Bayadere” by Minkus (Choreography by Petipa as revised by Chabukiani, Ponomarev).
- Soloist (“Serenade” with music by Tchaikovsky, choreography by Balanchine).
- Soloist (“Pas de deux by Tchaikovsky” with music by Tchaikovsky, choreography by Balanchine).
- Soloist – “Whispers in the Dark” with music by P.Glass (choreography by Liang).
- Soloist (“Who cares?” with music by Gershwin, choreography by Balanchine).
- Soloist (“Immortal Beloved” with music by Glass, choreography by Liang, World premiere).
- Carmen. “Carmen” by Petit with music by Bizet.
- Gulnara. Odalisques pas de trois. “Le Corsaire” by Adan (choreography by Petipa, Gusev, Khomyakov).
- Soloist (“Walpurgis Night” from “Faust” opera by Gounod, choreography by Simonov).
- Svanilda. “Coppelia” by L. Delibes(choreography by Messerer).
- 1997 Graduated from the Novosibirsk state choreographic school (class of the honored artist of the Russian Federation T.K.Kapustina).
- 1997 Prima ballerina, artist of the Novosibirsk State Academic Opera and Ballet Theatre.
- 2001 Laureate of the IXth International competition of ballet dancers and choreographers in the category “Duets”, Moscow.
- 2002 Laureate of “Golden Mask” National theatre award. Special jury prize for best performance of Svanilda part in “Coppelia” by L. Delibes, Moscow.
- 2003 Diploma winner of “Golden Mask” National theatre award in the categoty “Ballet/contemporary dance/ female lead role for best performance of Kitri part in “Don Quixote” by L. Minkus, Moscow.
- 2004 Conferred the honorary title “Honoured artist of the Russian Federation”.
- 2009 Diploma winner of “Golden Mask” National theatre award in the category “The best female part in ballet/contemporary dance” (Soloist “Who cares?” with music by Gershwin, choreography by Balanchine, Moscow.
- 2010 Laureate of “Ballerina” award of Fund for support and development of ballet named in honor of Igor Zelensky, Novosibirsk.
- 2011 Laureate of “Soul of dance” award of “Ballet” magazine in the category “Star”, Moscow.
- 2012 Diploma winner of “Golden Mask” National theatre award in the category “Ballet/ contemporary dance/ female part” for best performance of Carmen part in “Carmen” by R. Petit, Moscow.
- 2013 A member of 2012-2013 season award panel at the “Golden Mask” National theatre award.
- 2013 Conferred the honorary title “People’s artist of Russian Federation”.