Ballet
Vitaly Polovnikov
Sergey Samoilenko
Anna Zharova
Olga Grishenkova
Natalia Ershova
Anna Odintsova
Anna Germizeeva
Maxim Grishenkov
Mikhail Lifentsev
Roman Polkovnikov
Ksenia Belousova
Maya Grigorieva
Ksenia Zakharova
Maria Kuzmina
Natalia Lifentseva
Ekaterina Likhova
Ekaterina Malko
Maria Mashkina
Margarita Solodova
Midori Terada
Anastasia Turchina
Evgeny Graschenko
Konstantin Alexentsev
Evgeny Basalyuk
Koya Okawa
Artyom Pugachyov
Kohey Fukuda
Nikita Ksenofontov
Mikhail Nedelsky
Nikolay Maltsev
Ilia Golovchenko
Angelina Shipulina
Nina Salyakhova
Yulia Rudenko
Victoria Dankovtseva
Anastasia Voinova
Ekaterina Alexandrova
Maria Tcherezova
Ariadne Herzig
Ekaterina Samokhina
Daria Korotkova
Sophia Kartashova
Anastasia Zenina
Sofia Chengayeva
Mariya Korotkova
Yelizaveta Boruleva
Emily Abrom
Isabella Gemmell-Morgan
Tanya Palichova
Veronika Sitalo
Ekaterina Zabrovskaia
Valentiba Dergacheva
Elizaveta Anoshina
Olesya Sanguliya
Tatyana Nosova
Alexandra Golovinskaya
Anna Sovban
Elizaveta Barannikova
Anna Osipova
Anna Marusina
Anastasia Voronova
Julia Kutnyakova
Natalia Shokot
Sofia Tsiplukhina
Ellina Zagurskaya
Anna Zimina
Olga Poteshkina
Ekaterina Plesovskikh
Maria Nikolaeva
Zemfira Nazemtseva
Angelina Laperdina
Diana Kozhurenko
Nina Evseeva
Alyona Dyakina
Irina Drobysheva
Sofia Dernova
Glafira Soboleva
Tamara Tiunova
Julia Druzhinina
Natalia Golovchenko
Marina Gaskova
Anastasia Vedernikova
Anna Bikovskaya
Evgeniy Zybin
Alexander Burkov
Vladislav Nikitin
Leonid Tretyakov
Vyacheslav Slyadnev
Georgy Nikolaev
Igor Leushin
Daniel Eremin
Arseny Ezhov
Konstantin Demakov
Timofey Gerasimov
Gleb Belevskiy
Hosoya Kaito
Kirill Danilov
Bogdan Astafiev
Vladislav Martyanov
Nikita Koltunov
Artem Demchenko
Kirill Bogdanov
Elisey Inshakov
Danil Pikarenko
Ilnur Ziyangirov
Ilya Solomonov
Vasily Sobolev
Ruslan Sagdakov
Kirill Novitsky
Artyom Klimov
Maxim Zimin
Dmitry Zheleznyak
Milan Voronyuk
Oleg Banin
Maxim Babkin
Zhanna Sharifullina
Victoria Solomina
Italia Novikova
Galina Vegner

Soloists

Evgeny Graschenko

Honored Artist of Russia

Graduated from the Novosibirsk state choreographic college in 1989, V. Ryabovs class.
1989 1990 soloist with the company Young ballet of Russia (Moscow)
1990 1991 soloist with the company Moscow New-York

He joined the Novosibirsk ballet company in 1991 and performed the following parts on stage: Siegfried, Rothbart (Tchaikovskys Swan Lake; choreography by Ivanov, Petipa; revised by Sergeev), Nutcracker, Prince Orgeat, Mouse King, Drosselmeyer (Tchaikovskys The Nutcracker; choreography by Ivanov, Vainonen, Vikharev), Prince Désiré, Prince Charmant, Carabosse (The Sleeping Beauty; choreography by Petipa, revised by Sergeev), Crassus (Khachaturyans Spartacus; choreography by Grigorovich), Albrecht, Duke (Adams Giselle; chor. by Coralli, Perrot, Petipa), Soloist (Sonata to music by Scarlatti; chor. by Simonov), Ferkhad (A Legend of Love by Melikov; chor. by Grigorovich), Soloist (Les chemins de l'amour; music by Weill, Cosma, Poulenc; chor. by Miroshnichenko), Espada, Basilio (Don Quixote by Minkus; chor. by Petipa, Gorsky), Don Juan (Don Giovanni to music by Mozart; chor. by Sokovikova), Shakhriyar, (Amirovs One Thousand and One Nights; chor. by Nazirova), N. Rezanov (Juno and Avos to music by Rybnikov; chor. by Dementieva), Golden Slave (Rimsky-Korsakovs Scheherazade; chor. by Fokine), Bacchus (Walpurgis Night from Gounods Faust opera; chor. by Lavrovsky), Don Giovanni (Don Giovanni to music by Mozart, chor. by Luka Veggetti), Pas-de-deux (Bournonvilles Conservatoire, or Caprices of a Ballet Master), Soloist (Dance of the Hours from the opera Gioconda; chor. by Vikharev), Soloist (Carmina Burana), Young man (Chpiniana to music by Bizet and Shchedrin, chor. by Fokine), Jose (Carmen Suite to music by Bizet and Shchedrin, chor. by Dementiev), Soloist (Serenade to music by by Tchaikovsky, chor. by Balanchine), Florestan (Schumanns Carnaval), the Moor (Stravinskys Petrushka; chor. by Fokine), Steward (Stravinskys Le Baiser de la fée; chor. by Sigalova), Soloist (Russian Seasons to music by Desyatnikov; chor. by Sigalova, world premiere) and other.

He toured with the company to Germany, Portugal, Japan, Taiwan, Netherlands, Macao, Egypt, Thailand, China, Italy, South Korea, France, Spain. Several times he was invited to the Cairo Opera House (Egypt), was involved in the staging of Aida as choreographer. He also took part in international joint projects in Greece, Japan, Germany, Argentina.