Opera
Olga Obukhova
Valentina Tsygankova
Yulia Yumaeva
Polina Lelyukh
Sofia Bachaeva
Anna Dattay
Nadezhda Nesterova
Daria Shuvalova
Julia Shagdurova
Irina Novikova
Julia Nikiforova
Olga Kolobova
Veronika Dzhioeva
Lidia Bondarenko
Olga Babkina
Irina Vaschenko
Pumeza Matshikiza
Liana Sass
Ekaterina Syurina
Marina Kipengan
Svetlana Tokareva
Ekaterina Marzoeva
Galina Kuznetsova
Tatiana Gorbunova
Maria Belokurskaya
Vasilisa Berzhanskaya
Ksenia Dudnikova
Ildikó Komlósi
Yuliya Matochkina
Yulia Mennibaeva
Ekaterina Sergeeva
Enkelejda Shkoza
Anastasia Lepeshinskaya
Konstantin Zakharov
Mikhail Agafonov
Kirill Nifontov
Vladimir Kuchin
Sergey Kuzmin
Jury Komov
Evgeniy Kozyrev
Victor Ditenbir
Oleg Videman
Fyodor Ataskevich
Lawrence Brownlee
Dmitriy Golovnin
Charles Castronovo
Alessandro Luciano
Francesco Tuppo
Mikhail Pirogov
Ruslan Balyagov
Gury Guryev
Maksim Golovachyov
Pavel Yankovsky
Karen Movsesyan
Andrey Isakov
Alexey Zelenkov
Sergey Zakharov
Maxim Aniskin
Basil Laduk
Boris Pinkhasovich
Aleksandr Kuznetsov
Mauro Bonfanti
Roman Vereshchagin
Andrey Konoplev
Andrey Triller
Nikolay Loskutkin
Alexey Laushkin
Shagdar Zonduev
Konstantin Buinov
Mikhail Kruglov
René Pape
Alexey Tikhomirov
Sergey Stepanyan
Maria Tremasova
Lubov Salaeva
Tatiyana Smyslova
Alexey Novikov
Irina Nemova
Ekaterina Misyura
Tatiyana Epishina

Guest Soloist

Sergey Kuzmin

Laureate of all-Russian contests

- 2012 – graduated from the Novosibirsk State Conservatoire n.a.M. Glinka (class of People’s artist of RF V. Urbanovich);

- 2012 – joined the opera company of the Novosibirsk opera and ballet theatre. Performed the following parts on the stage of the Theatre: Ziebel (Faust by Gounod), The Young Gypsy (Aleko by Rakhmaninov), Walter von der Vogelweide (Tannhauser by Wagner), solo parts in Jeanne d'Arc au bûcher by Honegger and The Mass by Bernstein, tenor part in Le Nozze by Stavinsky, Charles Water (The Canterville Ghost by Molchanov), Rinuccio (Gianni Schicchi by Puccini), Devilkin (The Steadfast Tin Soldier by Banevich), Bastien (Bastien und Bastienne by Mozart) and others.

Toured with the Company of the Theatre in Kazakhstan.

  • Count Almaviva (Il barbiere di Siviglia by Rossini)
  • The Holy Fool (Boris Godunov by Mussorgsky)
  • Alfredo Genrmont, Gaston (La traviata by Verdi)
  • Lensky,Triquet (Eugene Onegin by Tchaikovsky)
  • Cassio (Otello by Verdi)
  • Kay (The Story of Gerda and Kay by Banevich)
  • Tenor part (Pulcinella by Stravinsky)
  • Chekalinsky (The Queen of Spades by Tchaikovsky)
  • Remendado (Carmen by Bizet)

  • Gold Medal at the Seventh Youth Delphic Games of Russia (Novosibirsk, 2008)
  • Laureate of the 40th Contest of Vocalists-graduates of musical higher education establishments of Russia (Saint-Petersburg, 2012)

Coming soon

Un ballo in maschera
thriller-opera in three acts
Richard Warwick
Francesca da Rimini
one-act opera in two scenes with a prologue and an epilogue
Paolo